Obecnie każdy nowo wyprodukowany telefon komórkowy ma wbudowany aparat. Zdarza się nawet, że aparat w telefonie jest lepszej jakości niż kompaktowy, aparat cyfrowy. Czy to oznacza, że można nim zrobić genialne zdjęcia jak profesjonalista? I tak, i nie. Wszystko zależy od naszych umiejętności. Jednak to też duży plus, ponieważ nawet mając przeciętny telefon, ale wiedząc jak zmienić ustawienia czy układ przedmiotów mających być na fotografii można zrobić świetne zdjęcie. Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

 

Dobre oświetlenie zdjęcia

 

Największym problemem każdej osoby robiącej zdjęcia jest światło. Wydawać by się mogło, że odpowiedzią na problemy jest lampa błyskowa, ale nie zawsze. Nieumiejętnie używana zrobi tylko krzywdę. Na zdjęciach twarze wyjdą blade, z błyszczącymi – czasem czerwonymi – oczami, a zaraz za kadrowanym obrazem będzie ciemno.

 

Jeśli aparat w telefonie ma tryb HDR warto go włączyć. Zdjęcie będzie się kadrowało odrobinę dłużej, ale będzie jaśniejsze. Z tym, że działa to tylko na zdjęcia robione na przykład w pochmurny dzień. Do robienia zdjęć nocą lub w ciemnych pomieszczeniach, których nie można oświetlić warto włączyć tryb nocny.

 

Jak robić profesjonalne zdjęcia telefonem w ciemnym otoczeniu? Można też kupić nasadkę na telefon z okrągłą, punktową lampką na baterie. Takie gadżet nakłada się na telefon, włącza i mamy jasny, ale regularny strumień światła. Ani selfie, ani zdjęcie produktów z takim ringiem nie będzie miało wad jakie ma zdjęcie z lampą błyskową, a będzie ładnie doświetlone.

 

Kadrowanie i prosty horyzont

 

Kadr ma znaczenie tak samo jak prosty horyzont. Wiele telefonów ma funkcję siatki, która pokazana jest na ekranie i ułatwia wypozycjonowanie telefonu tak, aby zrobić nim równe, proste zdjęcie. Ręcznie można to zrobić na przykład poziomując telefon do krawędzi stolika, na którym ustawiliśmy przedmioty do sfotografowania czy w wypadku krajobrazów do linii płynięcia rzeki, drogi itd.

 

Jednocześnie w kadrze warto uchwycić jak najwięcej. Chyba, że chcemy zrobić fotografię konkretnie jednego przedmiotu. Ale co do zasady warto wybrać szeroki kadr, który opowiada jakąś historię.

 

Czysty aparat

 

Najprostsza do zastosowania rada to po prostu dbałość o czystość aparatu w telefonie. Na zdjęciach mamy dziwne kropki albo wychodzą nam tylko zamglone zdjęcia? To niekoniecznie wina telefonu, a brak czystości. Praktycznie każde etui ochronne ma wycięte okienko na aparat, więc łatwo jest go pobrudzić choćby palcem. Regularne czyszczenie wpłynie też na jakość naszych zdjęć.

3 rady, jak wykonywać lepsze zdjęcia telefonem
5 (100%) 1 ocen(a/y)