Telefony komórkowe są tak wielozadaniowe, że wielu z nas rezygnuje

z posiadania innych urządzeń (tablet, aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki, kamera), które z łatwością zastąpi smartfon.

 

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy telefon zwykle nie zapewni nam takiego samego komfortu jak specjalnie przystosowane do tego celu urządzenie. Tablet zawsze będzie wygodniejszy do rysowania czy czytania ze względu na większy ekran, a aparat zaoferuje ładniejsze zdjęcia dzięki lepszemu dostosowaniu matrycy czy obiektywu.

Obecnie producenci telefonów przykładają dużą wagę do wyposażenia ich w dobrej jakości aparaty. Film nagrany telefonem może być już

w jakości 4K.

Nagrywanie filmów telefonem daje nam sporą swobodę- telefon mamy przecież niemal zawsze przy sobie.

 

Jeśli nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na zakup aparatu czy kamery, możesz postarać się by zdjęcia/filmy nagrywane Twoim telefonem były naprawdę dobrej jakości. Już tak prosta rada może poprawić jakość filmu- kręcąc wideo, trzymaj telefon obiema rękami

i zbliż łokcie do ciała- obraz będzie bardziej stabilny i nie będzie się rozmazywał. Możesz też zainwestować w specjalny statyw lub uchwyt.

 

Przede wszystkim- orientacja pozioma

 

Filmy od zawsze nagrywane były w orientacji poziomej. Tendencję tą zauważymy na każdym wyświetlaczu- kinowym, ekranie telewizora czy komputera. Kręcąc film telefonem, szczególnie gdy nagrywamy ludzi kusi użycie orientacji pionowej- sylwetka człowieka mieści się wtedy w całości w kadrze. Jednak taki film odtworzony na ekranie telewizora czy komputera będzie miał czarne ramki po bokach, a obraz będzie znacznie mniejszy. Poziomo złapiemy też więcej tła.

 

Światło i cienie

 

Światło naturalne jest zwykle dużo silniejsze niż sztuczne. Filmując

w pomieszczeniu oświetlonym światłem dziennym, warto zgasić dodatkowe oświetlenie sztuczne. W przeciwnym razie ustawienia automatycznego dopasowywania do oświetlenia nie zadziała, a film nie odda prawidłowej kolorystyki, która będzie zmieniać się w zależności od tego, jak daleko od okna lub lampy będziesz się znajdować.

 

Jeśli kręcisz w pomieszczeniu, gdzie oświetlenie się nie zmienia, warto skorzystać z automatycznych ustawień aparatu. Do wyboru jest zwykle kilka możliwości:

– światło żarowe

– światło jarzeniowe

– światło dzienne

– światło dzienne w pochmurny dzień.

 

Unikaj kręcenia pod światło- powoduje to wystąpienie prześwietleń

i tęczowych odblasków w kadrze.

 

Przybliżenie

 

Zoom cyfrowy nie jest dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na jakości. Nie tylko przybliżane elementy stracą na ostrości, ale też telefon będzie dużo bardziej wrażliwy na drgania, które będą zauważalne na filmie. Jeśli chcesz przybliżyć któryś kadr filmu- zdecydowanie korzystniej dla całości będzie zrobić to w programie do edycji filmów.

Jak nagrać dobry film telefonem? Porady
Oceń post