Możliwość uwiecznienia w postaci filmu ważnego wydarzenia, to idealna pamiątka na przyszłość. Zawsze jest dobrze wracać do miłych chwil z przeszłości, szczególnie jeśli można je podejrzeć w wysokiej jakości obrazu. Żeby tak mogło być, musimy dysponować dobrym sprzętem rejestrującym. Jak wybrać kamerę cyfrową? Sprawdzamy.

 

Aspekty wizualne

Najlepsza kamera cyfrowa musi mieć przede wszystkim wysokiej jakości obiektyw i ekran. W przypadku tego pierwszego do wyboru jest wariant optyczny lub cyfrowy. Ten pierwszy zapewnia o wiele lepszą jakość obrazu podczas przybliżania. Zoom cyfrowy zakłada dużą stratę jakości podczas powiększania obrazu. Przybliżenia okupione są pojawianiem się charakterystycznych ziarnistości oraz znaczny spadek szczegółowości obrazu. W przypadku obiektywu znacząca jest także jego ogniskowa. Od tego parametru zależy rodzaj osiąganego kadru. Im mniejsza ogniskowa obiektywu, tym szerszy kadr. Taki sposób filmowania sprawdza się jedynie w zamkniętych pomieszczeniach lub w przypadku kręcenia krajobrazu. Jeżeli chcemy mieć jednak uniwersalną kamerę, która znajdzie zastosowanie w różnych wariantach, wybierzmy obiektyw z ogniskową o wartości 33-35 mm. Jeżeli zaś chodzi o ekran, to jego rodzaj wpływa na możliwość stopnia kontrolowania jakości rejestrowanego obrazu podczas nagrywania. Największą szczegółowość zapewniają ekrany LCD. Warto postawić na ekran o dużej jasności, sprawdzi się on dobrze w ciemnych pomieszczeniach.

 

Z dyskiem czy bez?

Kolejny aspekt, który warto poddać rozważeniu dotyczy dysku, który służy do zapisywania i przechowywania nagranych plików. Może on być wbudowany w kamerę lub nie. Kamery cyfrowe, które posiadają wbudowany dysk wyróżniają znacznie większymi możliwościami dotyczącymi przechowywania danych. Takie rozwiązania umożliwiają zatem na gromadzenie większej ilości plików niż inne rozwiązania o charakterze zewnętrznym. Dyski takie są także odporne na zanieczyszczenia i działanie innych, szkodliwych czynników. Takie rozwiązania posiadają jednak także i swoje wady. Zazwyczaj wbudowane dyski posiadają dużą ilość małych i ruchomych elementów, które znacznie bardziej narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Jednak największą wadą jest brak możliwości dokonania wymiany dysku w kamerze. Jego awaria może zatem oznaczać konieczność kupna nowej kamery.

 

HD?

Oczywiście, niemal każdy chciałby posiadać cyfrową kamerę HD. Nie może to dziwić, bowiem zapewniają one wyjątkowo wysoką jakość rejestrowanego obrazu. Jednak należy liczyć się również z faktem, że obróbka plików nagrywanych w tej technologii wymaga dysponowana naprawdę wydajnym sprzętem komputerowym.

Kamera cyfrowa. Czym się kierować przy wyborze?
5 (100%) 1 ocen(a/y)